Kriteret e Konkursit dhe Mbeshtetja e Artisteve


Drejtuar Artisteve pjesmarres ne Konkursin Kombetar te Skulptures dhe Qeramikes; Miresehyni ne fazen e dyte te aktivitetit e cila i dedikohet prodhimit te vepres perfaqesuese. Stafi organizativ beson shume qe gjithsecili nga artistet do te prezantohet ne menyre origjinale dhe kreative. Do te mundesojme promovimin maksimal te artisteve pjesmarres dhe vepres se tyre.

konkursi skulptures dhe qeramikes

Arti Marcial ne Qytetin e Artit!


Taekwondo eshte vertet nje art shume i bukur i vetmbrojtjes! Grupi shume i kendshem i ‘Ari Master Academmy’ e demostroi kete me performancen qe realizoi kete fundjave ne ‘Sheshin e Diellit’ ne Rezidencen ‘Kodra e Diellit’. Me ushtrimet e tyre te koordinuara,  ata promovuan paqen, harmonine dhe deshiren per nje shoqeri me te mire. Kete deshirojme edhe ne per komunitetin tone ne Rezidence, balance dhe harmoni!

WP_20150425_032

Nje e shtune ndryshe me Urban Sketchers Albania


Kete te shtune e nisem diten duke pritur artistet e Urban Sketchers Albania, te rinj te talentuar dhe te apasionuar pas skicave urbane me tekniken e akuarelit, te cilet me skicat e shpejta shprehin pikepamjen e tyre per Qytetin e Artit.

Kodra e Diellit

You Just Don’t Talk About It


Qyteti i Artit kishte kenaqesine te mbeshteste ekspoziten e artistes Alketa Xhafa, realizuar ne Londer, Angli, me date 3-22 Mars 2015. Ekspozita u titullua ‘ You Just Don’t Talk About It’, dhe permbante punime ne fotografi, instalacion dhe video! Fotografi nga Eventi Broshura e eventit Klikoni ne butonin e meposhtem per te shkarkuar broshuren e eventit

Background i ndryshem, pasion i perbashket


Ekspozite fotografike e hapur ne natyre! Adresa: Rezidenca ‘Kodra e Diellit’, tek ‘Sheshi i Diellit’ 7-15 Mars, 2015 Orari 10.00-18.00 Fotograf : Leonora Milani, Ylber Kabashi, Erion Kumria, Endri Qenanaj, Eljan Tanini, Edrin Kola, Ana Vesho, Ergys Baki, Ester Berberi, Enea Kika

E Diel ne Qytetin e Artit


January 31 @ 10:00 am – February 1 @ 5:00 pm “E diela e fundit e janarit u hap me inagurimin e ekspozites se piktures e skulptures ne qytetin tone te artit ne Rezidencen Kodra e Diellit 1. Ekspozita u hap ne ambjentet e klubit ne ‘Sheshin e Diellit’. Numri i pikturave ishte 16 telajo dhe skulpturat ishin 5, te gjitha ne gdhendje dru ulliri. Autoret e pikturave ishin Ilir Cane, Aferdita Myrtaj dhe Halit Jella ndersa skulpturat te Tonin Prendi. Temat e pikturave ishin kompozime, natyra te qeta me koncept kompozicional dhe me figuren njerzore. Gjithashtu edhe skulpturat ishin […]

Pershendetje nga Qyteti i Artit!


‘Qyteti i Artit’ eshte hapesira artistike e perhershme dhe e perkohshme. Eshte ‘qyteti’ i pare qe prodhohet si teresi ngjarjesh te integruara. Veprat e artit te perhershme jane ekspozitat publike te artit ku hapesirat e perbashketa jane kanavaca e artisteve tane.  Rruget, parqet dhe fasadat jane kuruar dhe transformuar ne vepra arti ne funksion te edukimit dhe informimit artistik te komunitetit dhe vizitoreve te qytetit. ‘Qyteti i Arti’ si pjese e energjise dhe jetes se qytetit mirepret çeljen e ekspozitave dhe promovimeve te perkohshme, te cdo lloj arti pamor per artiste shqiptarë dhe të huaj. Cdo ngjarje artistike e zhvilluar […]

cropped-Piktura-e1419942927506.jpg